Histora
 
 
 

Zainteresowanie historią rozbudził we mnie ojciec. Początkowo pasjonowały mnie głównie dzieje II wojny światowej. Z naciskiem na element militarny zmagań. Inne aspekty tego konfliktu zupełnie mnie nie interesowały. Z czasem moje zainteresowania historyczne ewoluowały. Przez wiele lat historia pozostawała moją pasją, ale nigdy nie nachodziła mnie myśl, żeby zajmować się tym zawodowo. Poza tym zawsze byłem lepszy z przedmiotów ścisłych: z matematyki, fizyki, czy chemii. Nauczycieli historii też miałem raczej przeciętnych. Dopiero w ostatniej klasie szkoły średniej, kiedy musiałem zdecydować, co dalej, na liście potencjalnych kierunków studiów pojawiła się historia. Niekonwencjonalny wybór dla elektronika, ale kto powiedział, że człowiek nie może przekuwać swego losu na nowo? Ostatecznie nie tylko skończyłem studia historyczne, ale nawet zrobiłem doktorat.

Kiedy w 2001 roku tworzyłem tę stronę, z oczywistych względów wydzieliłem jej część na tematy historyczne. Była to także forma komunikacji z osobami uczęszczającymi na moje zajęcia, które mogły pobrać sobie materiały przydatne na zajęciach.

Los sprawił, że aktualnie nie zajmuję się już historią zawodowo. W mojej obecnej pracy bardziej potrzebuję wiedzy, którą zdobyłem kształcąc się na elektronika. Historia wciąż jest jednak moją pasją. Kto wie, co przyniesie jutro?

Tych, którzy z różnych względów interesują się historią, zachęcam do zwiedzania działu historycznego mojej strony.

Konstytucje
Właściwie nie wymaga objaśnienia. Zbiór tekstów konstytucji polskich od 1791 do 1997 roku.
Opracowania
Umieściłem tu niektóre z opracowanych przeze mnie dla potrzeb dydaktycznych zagadnień historycznych. Od razu zastrzegam, że mają one raczej formę konspektu, w którym podane zostały najważniejsze fakty, ale komentarz został ograniczony do minimum lub nie ma go nawet wcale.
Publicystyka
Inaczej niż w "Opracowaniach", w "Publicystyce" zajmuję się raczej drugoplanowymi aspektami historii. Są to częściej plotki, anegdoty i obrazki obyczajowe, niż podręcznikowe fakty.
 
 
Site copyrights© 2006 by Karol Ginter