Recenzje Karola
"Złoty wiek SF" tom 1
Złoty wiek SF tom 1

Co ja poradzę na to, że mam słabość do starych opowiadań s-f? Jasne, elementu "science" było tam niewiele, ale za to pod dostatkiem nieskrępowanej wyobraźni. Tom wydany w serii "Galaktyka Gutenberga" zawiera doskonałe opowiadania, których lektura sprawiła mi dużą przyjemność.

"Zwariowany księżyc" proponuje czytelnikowi podróż na księżyc Jowisza Io. Utyskującego na nieszczęśliwy los bohatera właśnie czeka duża odmiana. Zmagania z miejscową fauną przebiegają wprawdzie fatalnie, ale czeka go wielka przygoda. A zgodnie z ówczesnymi standardami oznacza to przede wszystkim uratowanie z opresji atrakcyjnej młodej damy.

W "Sjambaku" Jack'a Vance'a punktem wyjścia intrygi jest pogoń mediów za sensacją. Wilbur Murphy usiłuje nakręcić ciekawy materiał na planecie Sirgamesk, skolonizowanej przez Arabów, Jawajczyków i Malajów. Podobno w pobliżu planety zauważono jeźdźca na koniu poruszającego się w próżni. Szukający egzotyki Murphy zostaje wciągnięty w wir spisków. Konsekwencje są dość... nieoczekiwane.

"Projet Cisza" to świetna satyra z okresu zimnej wojny. W końcu, nie ma to jak obsesyjne ukrywanie informacji.

W "Sześciu palcach czasu" R. A. Lafferty oferuje dość interesujące wyjaśnienie systemu dwunastkowego. Oczywiście na marginesie głównej intrygi, której osią jest możliwość manipulowania tempem upływu czasu przez głównego bohatera.

"Parlamentariusz" to historia nawiązania przyjaznych stosunków między ludzkością a obcą cywilizacją w konsekwencji przypadkowego ciągu wydarzeń. Początkowa wrogość to wynik nieporozumienia i wyolbrzymionych lęków. Gdyby nie pies, kto wie, jak by się to skończyło.

Cyril M. Kornbluth w "Psychoupiorze" udowadnia, że przesądy środkowo-wschodniej Europy mogą być najlepszą obroną przed zagrożeniami, które są następstwem postępu technologicznego.

"Feliksa" to ciekawe spojrzenie na możliwości ewolucji. Pojawienie się człowieka na obcej plancie może okazać się silnym impulsem do zmian dla tamtejszej fauny. Procesy ewolucyjne cechuje inercja, która sprawia, że traktujemy je lekceważąco. Co by się jednak stało, gdyby ewolucja nabrała tempa?

Pokrótce wspomniałem tu opowiadania, które najbardziej mi się spodobały. Cały tom oceniam bardzo wysoko i zamierzam sięgnąć po kolejne.

Site copyrights© 2015 by Karol Ginter