"Wyprawa asów"

Wyprawa asów

Amerykański Senat we współpracy z ONZ organizuje ekspedycję, której zadaniem jest odwiedzenie wszystkich kontynentów i zbadanie losu ofiar dzikiej karty. W skład ekspedycji wchodzi 21 osób. Są to asowie, dżokerzy i zwykli ludzie. Będą mieli okazję zobaczyć, jak potoczyły sie losy mutantów w różnych zakątkach świata. Przy okazji doświadczą najróżniejszych przygód.

Ponownie każde opowiadanie stanowi zamkniętą całość. Łącznikiem między opowiadaniami jest dziennik Xaviera Desmonda. Dopowiada on, co wydarzyło sie miedzy poszczególnymi epizodami ujętymi w opowiadaniach.

Poziom opowiadań jest różny. Autorzy starają się zazwyczaj wpleść koloryt lokalny i sytuację polityczną połowy lat osiemdziesiątych do swoich historii. Poza dwoma opowiadaniami, które przekartkowałem (akcja jednego toczyła się w Gwatemali, a drugiego w Paryżu), reszta była przyzwoita.

Dla równowagi, dwa opowiadania zasługują na szczególne wyróżnienie, bo najbardziej zapadły mi w pamięć. Pierwsze dotyczyło pobytu ekspedycji na Haiti (John J. Miller "Zwierzęta juczne"), a drugie pobytu w Pradze (Carrie Vaughn "W Pradze zawsze jest wiosna"). To naturalnie kwestia subiektywna, ale choć parę innych też było ciekawych, jakoś akurat tym dwom udało się zostawić silniejszy ślad emocjonalny.

Site copyrights© 2018 by Karol Ginter