Tallinn to stolica Estonii. Obecna nazwa miasta wprowadzona została dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Estonię po I wojnie światowej. Przez większość swojej historii, od 1219 do 1917 roku, miasto nosiło nazwę Rewel.
Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych o osadzie w miejscu obecnego Tallinna pochodzi z XII wieku. Jednak historia miasta zaczyna się wraz ze zdobyciem tych terenów w 1219 roku przez króla Danii Waldemara II w trakcie wyprawy krzyżowej przeciw pogańskim mieszkańcom tych obszarów. W latach 1227-38 miasto znalazło się przejściowo pod panowaniem Zakonu Kawalerów Mieczowych. To właśnie za ich rządów ówczesny Rewel uzyskał prawa miejskie.
Po odzyskaniu miasta, Duńczycy otoczyli je murami sięgającymi 16 metrów wysokości i liczącymi 2,5 km długości. W murach umieszczone zostało 45 baszt. Pozostałości tych umocnień stanowią po dziś dzień wielką atrakcję turystyczną. W 1285 roku Rewel stał się częścią Hanzy, czyli związku miast handlowych Europy Północnej powstałego z inicjatywy kupców i miast niemieckim. W 1346 roku Dania sprzedała całą Estonię Zakonowi Krzyżackiemu.
XVI wiek przyniósł wiele zmian. Postępy reformacji doprowadziły do rozpadu państwa zakonnego. W Prusach powstało państwo świeckie, a inflancka gałąź Zakonu, kontrolująca m.in. Rewel, usamodzielniła się. Nie była ona jednak w stanie stawić czoła z jednej strony luteranizmowi, a z drugiej - ekspansji Szwecji, Danii, Rzeczpospolitej i Państwa Moskiewskiego. Wprawdzie układ wileński z 1561 roku, zawarty między wielkim mistrzem a królem Zygmuntem Augustem, przewidywał, że ziemie Inflant znajdą się pod panowaniem Rzeczpospolitej, ale sam tytuł prawny nie wystarczył, by tak się stało, a wojna zatwierdziła jedynie rozbiór Inflant. Miasto przeszło pod panowanie szwedzkie. Inflanty w ciągu kolejnych stuleci były terenem wielu konfliktów, jednak dopiero w 1710 roku, w czasie Wielkiej Wojny Północnej, Szwecja utraciła Rewel na rzecz Rosji.
W latach 1918-1940, już jako Tallinn, miasto było stolicą niepodległej Estonii. Przez następne pół wieku, aż do upadku ZSRR, było stolicą Estońskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
Z wizyty w Tallinnie w pamięci pozostało mi przede wszystkim wspomnienie wąskich, krętych uliczek o średniowiecznym rodowodzie i oczywiście wspaniałych murów miejskich z basztami. Nad Starym Miastem góruje wieża kościoła św. Olafa. Mierzyła ona niegdyś 159 metrów, dzięki czemu była jedną z najwyższych budowli w tamtych czasach na świecie (dla porównania piramida Cheopsa ma niecałe 147 metrów wysokości). Obecnie wieża ma 123 metry.