W IX wieku Borzywoj z dynastii Przemyślidów zbudował zamek, który dał początek dziejom Pragi. Miasto rozrastało się, pochłaniając na przestrzeni stuleci sąsiednie osady.
Po wygaśnięciu dynastii Przemyślidów (początek XIV wieku), władzę w Czechach objęli Luksemburgowie. W konsekwencji Praga przejściowo awansowała nawet do roli stolicy Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Panowanie Luksemburgów bywa uznawane za "złoty wiek" Pragi. Wtedy powstał tu pierwszy w Europie Środkowej uniwersytet.
W XV wieku w Pradze zrodziła się herezja Husa, która dała początek wojnom husyckim. W ich trakcie miasto uległo znacznym zniszczeniom. Wygasła też dynastia Luksemburgów, co dało początek walkom o tron czeski. Po śmierci husyckiego króla, Jerzego z Podiebradów, Czechy przeszły we władanie Jagiellonów (1471). Nie na długo.
Od 1526 Czechy rządzone były przez Habsburgów. Siedzibą dworu habsburskiego był Wiedeń, a Praga spadła do roli stolicy jednej z prowincji. Wyjątkiem były jedynie rządy Rudolfa II (przełom XVI/XVII wieku). Praga zasłynęła wówczas w całej Europie w związku z badaniami alchemicznymi tu prowadzonymi. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648), której początkiem była kolejna defenestracja praska, przyczyniła się do przejściowego upadku miasta.
W XIX wieku miasto stało się ośrodkiem odrodzenia narodowego Czechów.
Od 1918 roku stolica niepodległej Czechosłowacji.
Od 1993 roku - po podziale państwa - stolica Czech.
Mające tak długą i bogatą historię miasto może się pochwalić wieloma zabytkami. Nie ukrywam, że zrobiły one na mnie spore wrażenie.