Praga (Praha)

W IX wieku Borzywoj z dynastii Przemyślidów zbudował zamek, który dał początek dziejom Pragi. Miasto rozrastało się, pochłaniając na przestrzeni stuleci sąsiednie osady.

Po wygaśnięciu dynastii Przemyślidów (początek XIV wieku), władzę w Czechach objęli Luksemburgowie. W konsekwencji Praga przejściowo awansowała nawet do roli stolicy Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Panowanie Luksemburgów bywa uznawane za "złoty wiek" Pragi. Wtedy powstał tu pierwszy w Europie Środkowej uniwersytet.

W XV wieku w Pradze zrodziła się herezja Husa, która dała początek wojnom husyckim. W ich trakcie miasto uległo znacznym zniszczeniom. Wygasła też dynastia Luksemburgów, co dało początek walkom o tron czeski. Po śmierci husyckiego króla, Jerzego z Podiebradów, Czechy przeszły we władanie Jagiellonów (1471). Nie na długo.

Od 1526 Czechy rządzone były przez Habsburgów. Siedzibą dworu habsburskiego był Wiedeń, a Praga spadła do roli stolicy jednej z prowincji. Wyjątkiem były jedynie rządy Rudolfa II (przełom XVI/XVII wieku). Praga zasłynęła wówczas w całej Europie w związku z badaniami alchemicznymi tu prowadzonymi. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648), której początkiem była kolejna defenestracja praska, przyczyniła się do przejściowego upadku miasta.

W XIX wieku miasto stało się ośrodkiem odrodzenia narodowego Czechów.

Od 1918 roku stolica niepodległej Czechosłowacji.

 Od 1993 roku - po podziale państwa - stolica Czech.

Mające tak długą i bogatą historię miasto może się pochwalić wieloma zabytkami. Nie ukrywam, że zrobiły one na mnie spore wrażenie.

Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
Opis
strona główna | biografia | album | recenzje | historia | grafika | gry | kontakt
Site copyrights© 2014 by Karol Ginter