Harlan Coben
"Nieznajomy"

Harlan Coben Nieznajomy

Rozmowa z nieznajomym burzy spokój Adama Price'a. Dowiaduje się niepokojących rzeczy na temat swojej żony. Nie wierzy bezkrytycznie słowom nieznajomego, ale postanawia sprawdzić uzyskane informacje. Znajduje potwierdzenie, że przynajmniej w niektórych kwestiach żona go okłamywała. Rodzą się wątpliwości. Całe wieloletnie małżeństwo staje pod znakiem zapytania. Tymczasem żona wykręca się od odpowiedzi, a potem znika. Adam jest więc tym bardziej zaniepokojony. Chce zarówno odkryć tajemnice żony, jak i ją odnaleźć.

Adam nie jest jedyną osobą zagadniętą przez nieznajomego. Nieznajomy zna wiele tajemnic. I ochoczo je ujawnia, by niszczyć życie innych. Nie docenia tylko, jak daleko gotowi są posunąć się ludzie, by chronić swoją prywatność.

Coben tradycyjnie wykonał dobrą robotę. Choć powiela pewien schemat fabularny, to czytam jego powieści z przyjemnością. To kolejna mroczna i pesymistyczna powieść. Bohaterami znowu są przedstawiciele klasy średniej z przedmieść. Mimo pewnej schematyczności, każda fabuła toczy sie innymi torami. Coben umie mnie zaskoczyć i chyba za to właśnie tak go cenię. Doskonale opanował warsztat i jego thrillery naprawdę trzymają w napięciu. Trochę tylko żałuję, że porzucił humor, bo bardzo lubiłem pełne ironii i sarkazmu żarty z kart jego powieści.

Site copyrights© 2017 by Karol Ginter