Aghata Christie
"Morderstwo na polu golfowym"

Aghata Christie Morderstwo na polu golfowym

Gdy Herkules Poirot otrzymuje list z prośbą o pomoc, jest zaintrygowany. Nadawcą jest francuski biznesmen, który czuje się zagrożony, ale nie chce angażować w sprawę policji. Niestety, kiedy Poirot dociera do posiadłości biznesmena, dowiaduje się, że został on zamordowany. Postanawia wyjaśnić tajemnicę jego gwałtownej śmierci. Francuscy śledczy chętnie zgadzają się na jego udział w dochodzeniu. Największą trudność stanowi fakt, że wszyscy świadkowie kłamią na temat zdarzeń, które poprzedziły i towarzyszyły morderstwu. Poirot nie ufa także dowodom materialnym, które dla francuskiego śledczego są kluczowe. Jednak jego nadzwyczajny umysł jak zwykle świetnie sobie radzi w takim labiryncie.

Powieść przyzwoita, ale nieco mnie rozczarowała. Mam zastrzeżenia do portretów psychologicznych bohaterów. Szczególnie mężczyźni zostali ukazani jako niezbyt rozgarnięci osobnicy, którzy kompletnie tracą rozum w towarzystwie pięknej kobiety. Namiętność jest silniejsza od zdrowego rozsądku i zasad moralnych. To może się zdarzyć, ale w jednostkowych przypadkach, a w tej powieści jest to regułą dla prawie wszystkich postaci.

Oprócz tego spostrzeżenia ogólnego byłoby kilka szczegółowych, ale one odnoszą się do dość istotnych dla fabuły momentów i dlatego nie mogę się do nich wprost ustosunkować. Pozostaje stwierdzić, że krzywiłem się zbyt często, bym mógł to zbyć milczeniem. Rozumiem, że wymagała tego fabuła, ale wolałbym bardziej wiarygodne zachowania.

2024-01-31

Site copyrights© 2024 by Karol Ginter