Lee Child
"Ostatnia sprawa"

Lee Child Ostatnia sprawa

W miasteczku Carter Crossing w Missisipi zostaje zamordowana kobieta. Istnieje możliwość, że zabójstwa dokonał żołnierz z pobliskiej bazy wojskowej. Z tego względu zabójstwem zajmuje się nie tylko lokalna policja, ale także żandarmeria wojskowa.

Jack Reacher, wówczas wciąż jeszcze major żandarmerii wojskowej, wysłany zostaje z misją przyjrzenia się sprawie. Formalnie nie prowadzi śledztwa. To zadanie powierzono innemu majorowi. Reacher ma działać nieoficjalnie, rozejrzeć się i ocenić, jak radzi sobie miejscowa policja.

Pech Reachera polega na tym, że szeryfem jest była oficer żandarmerii, Elisabeth Deveraux. Zna procedury i metody działania wojskowych, więc natychmiast domyśla się kim jest Reacher. Plan działania w ukryciu bierze w łeb. Reacherowi udaje się jednak przekonać piękną szeryf do współpracy. Dowiaduje się od niej, że w podobny sposób w okolicy zostały już wcześniej zamordowane dwie młode kobiety. Były czarnoskóre, więc ich śmierć nie wywołała takich reperkusji, jak zabójstwo białej kobiety.

Nieoficjalne śledztwo Reachera nie przebiega tak, jak życzyliby sobie jego zwierzchnicy. Znajduje dowody sugerujące, że jeden z oficerów z bazy usiłuje zatrzeć ślady prowadzące do niego. Niezbyt zresztą skutecznie. Kiedy Reacher przekazuje informacje o tym swoim zwierzchnikom, sytuacja się zaognia. Giną kolejne osoby. Czy Reacher zrobi to, czego oczekuje od niego armia, czyli wyciszy sprawę, czy może jednak doprowadzi ją do bolesnego dla armii końca?

Autor tym razem opisuje dość istotny dla losów Reachera epizod z jego kariery wojskowej. To on przesądził o wielu jego późniejszych wyborach. Wyjaśnia też wiele z zachowań Reachera.

Poza tym, jest to kolejna powieść autora ze wszystkimi elementami znanymi z poprzednich książek. Bohater walczy ze złem. Fabuła sprawnie skonstruowana. Czytelnik do końca nie ma pewności, kto tak naprawdę obsadzony został w roli złoczyńcy. Autor stara się wszelkimi sposobami zwodzić czytelnika i mylić tropy. Innymi słowy, jest tu wszystko to, za co lubię większość książek Lee Childa.

2020-06-30

Site copyrights© 2020 by Karol Ginter