L. Sprague de Camp & David Drake
„Niechciana księżniczka”

L. Sprague de Camp & David Drake Niechciana księżniczka

Gdy w biurze Rollina Hobarta pojawia się człowiek, który rozkłada leżankę ze sterczącymi gwoździami i kładzie się na niej wydając odgłosy zadowolenia, jest jasne, że dzieje się coś niezwykłego. Chwilę później ten sam człowiek porywa Rollina do dziwnego, obcego świata i obsadza w roli śmiałka, który ma uratować księżniczkę. Tyle tylko, że Rollin jest inżynierem i nie ma w sobie nic z wojownika. Za to ma wolę przetrwania, a to oznacza, że dołoży wszelkich starań, by pokonać wszelkie przeszkody, które staną mu na drodze do celu. Tym celem jest przede wszystkim powrót do Nowego Jorku. Zadanie trudne, gdyż mimowolnie zostaje bohaterem, otrzymuje rękę księżniczki i połowę królestwa. A to dopiero początek, bo im bardziej, chce wyplątać się z sytuacji, w której się znalazł, tym bardziej się pogrąża, biorąc na siebie coraz więcej zobowiązań. Taki już los ludzi z poczuciem obowiązku.

W ten sposób zaczyna się tytułowa historia. Ciekawa, choć raczej surrealistyczna. Autor bawi się wizją świata, w którym nie ma nic pomiędzy „tak” i „nie”. Tu nie ma świtu, ani zmierzchu, są tylko noc i dzień. Są tylko podstawowe kolory. Rządzi logika dwustanowa. Trochę to naciągane i ma sporo dziur logicznych, ale wiadomo, licentia poetica, czyli alibi autorów na każdą okazję. W każdym razie całość wypada raczej średnio. Za to z całej tej historii przebija jedno silne przesłanie: bohaterowi wolno zabijać do woli, ale biada mu, gdyby skusiły go wdzięki kobiece. Najwyraźniej przykazanie „Nie zabijaj” nie ma takiej mocy, jak „Nie cudzołóż”, choć na zdrowy rozum powinno być dokładnie odwrotnie. Co zabawne, to nadal dominuje w kulturze masowej. Przemoc i zabijanie nie budzą takich kontrowersji, jak odrobina nagości na ekranie.

Druga historia zawarta w tomie, „Zaczarowany królik”, zaczyna się od podobnego pomysłu, czyli bohater zostaje przeniesiony z naszej rzeczywistości do świata baśniowego. Jest dużo lepiej skonstruowana i znacznie ciekawsza. Co ważne, ów baśniowy świat rządzi się bardziej zrozumiałą logiką, co czyni go łatwiej przyswajalnym.

2021-07-26

Site copyrights© 2021 by Karol Ginter